Net gelir tutma oranı tek bir soruyu sorar: hiç yeni müşteri kazanmasaydınız, geliriniz artar mıydı yoksa azalır mıydı?
Cevap %100'ün üzerindeyse şirket mevcut müşteri tabanıyla büyüyor demektir — bu, bir işletmenin sahip olabileceği en güçlü özelliklerden biridir. Altındaysa, büyümenin tamamı yeni müşteri kazanmaya bağlıdır ve o musluk kapandığında gelir düşmeye başlar.
1. Temel mantığı
NRR = (Dönem Başı Gelir − Kayıp − Daralma + Genişleme) ÷ Dönem Başı Gelir × 100
GRR = (Dönem Başı Gelir − Kayıp − Daralma) ÷ Dönem Başı Gelir × 100
Kavram | Ne anlama gelir? |
Kayıp (churn) | Tamamen ayrılan müşterilerin geliri |
Daralma (contraction) | Kalan ama daha az alan müşterilerin gelir kaybı |
Genişleme (expansion) | Kalan ve daha çok alan müşterilerin gelir artışı |
Yeni müşteri geliri | Hesaba girmez |
Son satır göstergenin tüm anlamıdır. Yeni müşteri geliri hesaba katılsaydı, her büyüyen şirketin NRR'ı %100'ün üzerinde çıkardı ve gösterge hiçbir şey ayırt etmezdi.
GRR ise genişlemeyi de dışarıda bırakır ve yalnızca "kaybetmediğimiz" kısmı ölçer. GRR hiçbir zaman %100'ü aşamaz; NRR aşabilir.
2. Örnek şirket
Hareket | Tutar (milyon TL) |
Dönem başı gelir (mevcut müşteriler) | 470,0 |
Kayıp (ayrılan müşteriler) | −18,0 |
Daralma (daha az alan müşteriler) | −9,0 |
Genişleme (daha çok alan müşteriler) | +43,0 |
Mevcut müşterilerden dönem sonu gelir | 486,0 |
Yeni müşteri geliri | +14,0 |
Toplam dönem sonu gelir | 500,0 |
Ölçü | Hesap | Sonuç |
GRR | 443,0 ÷ 470,0 | %94,26 |
NRR | 486,0 ÷ 470,0 | %103,40 |
Toplam gelir büyümesi | 500,0 ÷ 470,0 | %6,38 |
Şirket, hiç yeni müşteri kazanmasaydı bile geliri %3,40 büyüyecekti. Toplam %6,38'lik büyümenin yarısından fazlası mevcut müşterilerden geliyor.
3. Üç sayı birlikte
Gösterge | Sonuç | Ne söyler? |
GRR %94,26 | Kayıp + daralma %5,74 | Tabanı ne kadar koruyoruz? |
NRR %103,40 | Genişleme kaybı aşıyor | Mevcut müşteri büyütebiliyor muyuz? |
Toplam büyüme %6,38 | Yeni müşteri katkısı %2,98 | Yeni müşteri ne kadar katkı sağlıyor? |
Bu üç sayı birlikte, büyümenin tam adresini verir. Tek başına "geliri %6,38 büyüttük" cümlesi, bu büyümenin ne kadarının sürdürülebilir olduğunu söylemez.
4. Aynı NRR, farklı hikâyeler
Senaryo | Kayıp | Daralma | Genişleme | GRR | NRR |
A — sağlam taban | −9,4 | −4,7 | +30,0 | %97,00 | %103,38 |
B — örnek şirket | −18,0 | −9,0 | +43,0 | %94,26 | %103,40 |
C — delik kova | −47,0 | −23,5 | +86,5 | %85,00 | %103,40 |
Üçünün de NRR'ı aynı. Ama C senaryosunda şirket, her yıl tabanının %15'ini kaybediyor ve bunu birkaç müşterideki büyük genişlemeyle telafi ediyor. O genişleme durduğu anda gelir çöker.
NRR asla tek başına raporlanmaz. GRR ile birlikte okunmadıkça, delik bir kovanın üstüne açılmış musluğu göremezsiniz.
5. Genişleme nereden gelir?
Kaynak | Örnek |
Hacim artışı | Aynı üründen daha çok alım |
Çapraz satış | İkinci, üçüncü ürün |
Yukarı satış | Daha üst pakete geçiş |
Fiyat artışı | Aynı işin daha pahalı satılması |
Dördüncü satır dikkatle ayrılmalıdır. Enflasyon ortamında fiyat artışı tek başına NRR'ı %100'ün üzerine taşıyabilir ve bu, müşteri derinleşmesiyle karıştırılırsa yanlış bir güven duygusu yaratır.
Doğru okuma için genişleme, fiyat ve hacim bileşenlerine ayrılmalıdır:
Bileşen | Hesap |
Fiyat kaynaklı genişleme | Aynı hacim × fiyat değişimi |
Hacim kaynaklı genişleme | Fiyat sabit × hacim değişimi |
Yüksek enflasyon dönemlerinde reel NRR — fiyat etkisinden arındırılmış NRR — asıl bakılması gereken rakamdır.
6. Eşik değerleri
NRR | Yorum |
%120 üzeri | Çok güçlü; mevcut taban tek başına hızlı büyüme üretiyor |
%110 – %120 | Güçlü |
%100 – %110 | Örnek şirketin yeri; sağlıklı |
%90 – %100 | Taban eriyor; büyüme tamamen yeni müşteriye bağlı |
%90 altı | Kritik; yeni müşteri kazanımı kaybı kapatamayabilir |
GRR | Yorum |
%95 üzeri | Çok iyi elde tutma |
%90 – %95 | Örnek şirketin yeri; iyi |
%85 – %90 | İzlenmeli |
%85 altı | Delik kova |
Bu aralıklar iş modeline göre değişir: sözleşmeli ve tekrarlayan gelirli işlerde GRR beklentisi yüksek, proje bazlı işlerde çok daha düşüktür. Kıyas kendi geçmişinizle yapılmalıdır.
7. NRR'ı yükseltmek
Yol | GRR'a etkisi | NRR'a etkisi |
Kaybı azaltmak | Yükselir | Yükselir |
Daralmayı önlemek | Yükselir | Yükselir |
Çapraz satış | Dolaylı yükselir | Doğrudan yükselir |
Yukarı satış | Nötr | Yükselir |
Fiyat artışı | Riskli — kaybı artırabilir | Yükselir |
Kaybı azaltmak her iki göstergeyi birden yükselten tek yoldur ve genellikle en ucuzudur. Genişlemeye odaklanan bir NRR programı, tabandaki sızıntıyı görmezden gelirse sürdürülemez.
Örnek şirkette daralma 9,0 milyon TL — kayıp olan 18,0 milyon TL'nin yarısı kadar. Daralan müşteriler hâlâ müşteridir ve geri kazanılmaları, ayrılmış bir müşteriyi geri getirmekten çok daha kolaydır. Daralma, en az maliyetle kapatılabilecek sızıntıdır ve en az izlenendir.
8. Sık yapılan hatalar
Hata | Neden yanlış? |
Yeni müşteri gelirini NRR'a katmak | Gösterge anlamını yitirir. |
NRR'ı GRR'sız raporlamak | Delik kova görünmez. |
Fiyat ve hacim genişlemesini ayırmamak | Enflasyon derinleşme gibi görünür. |
Daralmayı ölçmemek | En kolay kapatılabilecek sızıntı gizlenir. |
Sektör eşiklerini doğrudan uygulamak | İş modeli farkı büyüktür. |
Tek dönemin değerine bakmak | NRR trendi, seviyesinden bilgilendiricidir. |