Pipeline coverage, açık satış fırsatlarının toplam değerinin dönem hedefine oranıdır. Tek bir soruyu cevaplar: elimdeki fırsatlar, hedefi tutturmaya yeter mi?
Cevap bir çarpandır ve o çarpanın ne olması gerektiğini tek bir şey belirler — kazanma oranınız.
1. Temel mantığı
Pipeline Coverage = Açık Fırsatların Toplam Değeri ÷ Dönem Satış Hedefi
Gereken Coverage = 1 ÷ Tutar Bazlı Win Rate
Kavram | Ne anlama gelir? |
Açık fırsat değeri | Henüz kapanmamış, dönem içinde kapanması beklenen fırsatların toplamı |
Dönem hedefi | Aynı dönem için satış hedefi |
Sonuç | Kat. 3,00x, hedefin üç katı fırsat demektir. |
"3x kuralı" sektörde yaygındır ama evrensel değildir. Doğru çarpan, işletmenin kendi kazanma oranından türer: win rate %33 ise 3,00x, %25 ise 4,00x gerekir.
2. Örnek şirket
Kalem | Tutar (milyon TL) |
Açık pipeline (çeyrek içinde kapanması beklenen) | 315,0 |
Çeyreklik satış hedefi | 126,0 |
Tutar bazlı win rate | %25,00 |
Ölçü | Hesap | Sonuç |
Mevcut coverage | 315,0 ÷ 126,0 | 2,50x |
Gereken coverage | 1 ÷ %25,00 | 4,00x |
Gereken pipeline | 126,0 × 4,00 | 504,0 milyon TL |
Pipeline açığı | 504,0 − 315,0 | 189,0 milyon TL |
Şirketin hedefi tutturması için pipeline'ını %60,00 büyütmesi gerekiyor.
3. Ham coverage yeterli değil: ağırlıklı pipeline
Her fırsatın kapanma olasılığı aynı değildir. Aşama bazlı ağırlıklandırma çok daha gerçekçi bir tablo verir.
Aşama | Fırsat değeri (milyon TL) | Kapanma olasılığı | Ağırlıklı değer |
İlk görüşme | 120,0 | %10 | 12,0 |
Teklif verildi | 110,0 | %25 | 27,5 |
Müzakere | 85,0 | %50 | 42,5 |
Toplam | 315,0 | — | 82,0 |
Ölçü | Sonuç |
Ham pipeline | 315,0 milyon TL |
Ağırlıklı pipeline | 82,0 milyon TL |
Çeyreklik hedef | 126,0 milyon TL |
Ağırlıklı coverage | 0,65x |
Beklenen açık | 44,0 milyon TL |
Ham coverage 2,50x ile idare eder görünüyor; ağırlıklı pipeline ise hedefin yalnızca %65,08'ini karşılıyor. İkisi arasındaki fark, pipeline'ın erken aşamalarda yığılmış olmasından geliyor.
Aşama olasılıkları her işletme için kendi geçmiş verisinden hesaplanmalıdır: "teklif aşamasındaki fırsatların geçmişte yüzde kaçı kazanıldı?" Varsayılan CRM olasılıkları kullanıldığında ağırlıklı pipeline sistematik olarak yanlış çıkar.
4. Pipeline'ın kalitesi
Coverage bir hacim ölçüsüdür; kaliteyi göstermez.
Kalite sorusu | Neden önemli? |
Fırsatların yaşı ne? | Aylardır hareketsiz fırsat, pipeline'da duran ölü ağırlıktır |
Kapanış tarihleri gerçekçi mi? | Sürekli ertelenen tarih, fırsatın kapanmayacağının işareti |
Kaç fırsat tek temsilciye bağlı? | Yoğunlaşma riski |
Tek büyük fırsatın payı ne? | Bir fırsatın kaybı çeyreği bitirir mi? |
Fırsatlar nitelendi mi? | Bütçesi ve karar vericisi belirsiz fırsat, fırsat değildir |
Pipeline temizliği, pipeline büyütmekten daha değerlidir. Ölü fırsatlarla şişirilmiş bir huni, coverage rakamını yükseltir ama tek bir liralık satış üretmez.
Pratik kural: kapanış tarihi iki kezden fazla ertelenmiş fırsatlar ayrı raporlanmalı, üç kezden fazla ertelenmişler pipeline'dan çıkarılmalıdır.
5. Coverage açığını kapatmanın üç yolu
Yol | Örnek şirkette gereken | Zorluğu |
Pipeline büyütmek | +189,0 milyon TL fırsat | Zaman ve kaynak ister |
Win rate yükseltmek | %25,00 → %40,00 | Süreç ve eğitim işi |
Hedefi düşürmek | 126,0 → 78,75 milyon TL | Son çare |
İkinci yol en çok gözden kaçandır: tutar bazlı win rate'i %25,00'ten %40,00'a çıkarmak, mevcut 315,0 milyon TL'lik pipeline'ı yeterli hâle getirir.
Win rate | Gereken coverage | 315,0 milyon TL ile karşılanabilen hedef |
%20,00 | 5,00x | 63,0 milyon TL |
%25,00 | 4,00x | 78,75 milyon TL |
%30,00 | 3,33x | 94,5 milyon TL |
%40,00 | 2,50x | 126,0 milyon TL |
Aynı pipeline, win rate'e göre 63,0 ile 126,0 milyon TL arası hedefi taşıyabilir. Pipeline büyütmeden önce dönüşüme bakmak, çoğu zaman daha hızlı sonuç verir.
6. Zaman boyutu
Coverage bir dönem göstergesidir ve dönemin uzunluğu ile satış döngüsü uyumlu olmalıdır.
Durum | Sonuç |
Satış döngüsü (68 gün) < dönem (90 gün) | Bugün açılan fırsat bu çeyrekte kapanabilir |
Satış döngüsü > dönem | Bu çeyreğin sonucunu geçen çeyreğin pipeline'ı belirler |
Örnek şirkette döngü 68 gün, çeyrek 90 gündür; yani çeyreğin ilk üç haftasında açılan fırsatlar hâlâ aynı çeyrekte kapanabilir. Döngü 120 gün olsaydı, çeyrek başındaki pipeline çeyreğin kaderini tamamen belirlerdi ve coverage göstergesinin bir çeyrek önceden izlenmesi gerekirdi.
7. Ne sıklıkla ölçülmeli?
Sıklık | Amaç |
Haftalık | Pipeline hareketini izlemek; yeni giren ve çıkan fırsatlar |
Aylık | Coverage trendini görmek |
Çeyrek başında | Dönemin kaderini belirleyen ölçüm |
Çeyrek başındaki coverage, çeyrek sonundaki sonucun en güçlü öncü göstergesidir. Çeyreğin son ayında ölçülen coverage ise yalnızca bir teyittir; müdahale için geç kalınmıştır.
8. Sık yapılan hatalar
Hata | Neden yanlış? |
"3x kuralı"nı sorgusuz uygulamak | Doğru çarpan kendi win rate'inizden türer. |
Adet bazlı win rate ile coverage hesaplamak | Coverage bir tutar ölçüsüdür. |
Yalnızca ham coverage'a bakmak | Örnekte ağırlıklı coverage 0,65x. |
CRM'in varsayılan olasılıklarını kullanmak | Kendi geçmiş veriniz kullanılmalıdır. |
Ölü fırsatları pipeline'da tutmak | Coverage şişer, satış artmaz. |
Coverage'ı çeyrek sonunda ölçmek | Müdahale için geç kalınır. |